среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia PVC na plot i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie kamieni na balaski z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PCV używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie z Winylu na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek unosi się z skał przeróżnego zarysu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych układach, trzeba je trafnie zestawiać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий