пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie zaznaczy krawędzi trawy ewentualnie rabaty jak małe żywe sztachety.

Ogromnie duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze roślinne plot było bardzo wybujałe a jednocześnie wąskie to w cieniu powinno się je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy także, że jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo trudne.

Nic tak nie uwydatni linii trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco wzrastać w desygnowanych grządkach, małe drzewa umieją utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe placki ziemi. Porządnie uformowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie ewentualnie wybujałe zielone ploty można otrzymać z krzewów iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy bywają znacznie bardziej kosztowne niż krzewy liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje cień cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, ale jego kategorię Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić samopas.Powinien się ekspresowo rósł zaś zachowa filarowy zarys.

Jeśliby wasz zakamarek jest nader zacieniony, powinno się aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych typów maja wariacji o jasnych albo tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej przemawiające w słońcu, aliści nawet w chłodzie listowie pozostają dosyć jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий