понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, choć nierzadko służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie Winylowe stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie błyskawicznie rosną i mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte kąciki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu wycisza i relaksuje.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same wzrastają, nierzadko także bujnie kwitną, jednak potrzebują również sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie Winylowe mogą być bardzo smukłe, choć powinno się je cyklicznie obcinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PCV stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий